Warto zobaczyć

Najciekawsze miejsca na Roztoczu

Oseredek

Oseredek
Czytaj opis...
Muzeum Pożarnictwa w Oseredku

Odległość:
Pod Akacjami - muzeum 650 m

W Muzeum zgromadzono liczne zbiory motopomp i sikawek,  samochody pożarnicze, umundurowanie, uzbrojenie osobiste, armaturę wodno-pianową, oraz dokumenty i czasopisma.

Susiec

Susiec
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - ul. Kościelna w Suścu 1,5 km

Miejscowość położona jest na skraju rozległych lasów Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Urzeka malowniczymi dolinami rzek i potoków. Przebiega tędy 5 szlaków pieszych.

Warto zobaczyć:
• Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, wzniesiony w latach 1862-1868. W ołtarzu głównym obraz św. Jana Nepomucena z XVIII wieku.
• Drewniana dzwonnica wzniesiona w latach 20. XX wieku.
• Młyn wodny drewniany z 1925 r. przy stawie Morskie Oko.

Rezerwat nad Tanwią

Rezerwat nad Tanwią
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - parking przy rezerwacie ok. 6 km

Jedna z najpiękniejszych polskich rzek - Tanew. Wokół niej utworzono rezerwat krajobrazowy "Nad Tanwią". Jest to najpiękniejszy przełom 400 metrowego odcinka rzeki z małymi 24 wodospadami. Progi te nazywane są szumami lub szypotami. W Tanwi żyją  pstrągi potokowe i lipienie.

Warto zobaczyć:
• Wodospad na rzece Jeleń-pomnik przyrody nieożywionej. Jeleń wypływa z jeziorka wywierzyskowego zwanego Morskim Okiem w Suścu.

• Wzgórze Kościółek – Zamczysko, w widłach rzeki Jeleń i Tanew,otoczone trudno dostępnymi olsami i terenami podmokłymi. Na szczycie znajduje się obelisk upamiętniający walki partyzantów stacjonujących, podczas II wojny światowej. Widoczne są także ślady osadnictwa (grodziska), z XIII – XVIII wieku.

• wzniesienie Kamienica (305 m n.p.m.)  rozciąga się wspaniała panorama Roztocza i Puszczy Solskiej.

Błudek

Błudek
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - Błudek ok. 4,5 km

Cmentarz wojenny w Błudku - położony jest ok. 100m na południowy zachód od drogi Oseredek – Hamernia. Od października 1944r. do marca 1945r. więzieni byli na tym terenie żołnierze AK przez NKWD i UB. Obóz był ściśle chroniony. Więźniowie ciężko pracowali w niedalekich kamieniołomach k/Nowin. Obóz został zlikwidowany 26 marca 1945r. przez oddziały AK Rejonu V Susiec i Rejonu V Józefów Inspektoratu Zamość.

Nowiny

Nowiny
Czytaj opis...
Kamieniołom w Nowinach

Odległość:
Pod Akacjami - kamieniołom  ok. 4,5 km

Kamieniołom położony na zboczu Krzyżowej Góry. To malownicze, rozległe, skalne wgłębienie ukryte w sosnowym lesie. Kamieniołom aktualnie jest nieczynny. Dwustumetrowej długości i kilkunastometrowej wysokości  ściany pozwalają się przyjrzeć geologicznej budowie Roztocza. Z ich szczytu rozlega się panorama Puszczy Solskiej. Atrakcją kamieniołomu są liczne małe muszelki, które łatwo się wyjmują z kruchego kamienia. W kamieniołomie tym prowadzona była przez wiele lat eksploatacja wapieni mioceńskich. Pracowali tam również więźniowie (żołnierze AK) obozu z Błudka. Kilofami i łomami kruszyli kamień, który przewożony był wąskotorową kolejką do pobliskiej stacji PKP. Ze skał o większej zawartości tlenku wapnia, miejscowa ludność wypalała niegdyś wapień w prymitywnych piecach.

Rezerwat Nowiny

Rezerwat Nowiny
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - rezerwat - ok. 6 km

Niewielki rezerwat, o obszarze ok. 4 ha. Utworzony został w celu ochrony roślinności wodnej i torfowiskowej śródleśnych bagienek. Na niewielkim areale znajduje się wiele małych oczek wodnych otoczonych torfowiskiem.
W rezerwacie możemy spotkać takie rośliny jak: grzybień północny, rosiczki, bagno zwyczajne, bagnicę torfową i turzycę bagienną.

Rezerwat Czartowe Pole

Rezerwat Czartowe Pole
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - parking przy rezerwacie - ok. 6 km

Rezerwat swym zasięgiem obejmuje polanę oraz odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot. Dolina ta powstała na skutek wymycia przez wodę piaszczystych utworów czwartorzędowych aż do trzeciorzędowego podłoża kredowego. Nierówności tego podłoża i jego duża odporność na erozję spowodowały utworzenie licznych, nieregularnych i postrzępionych wodospadów o wysokości do 50 cm. Między wodospadami potworzyły się piaszczyste wysepki. Dzięki dużemu spadkowi koryta oraz licznym progom rzeka nabiera charakteru bystrego, górskiego potoku. Dogodne warunki życiowe znalazły w niej lipienie i pstrągi potokowe – ryby charakterystyczne dla czystych strumieni górskich.
Przez rezerwat prowadzi ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna, która przybliża zwiedzającym walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe tego magicznego miejsca.
Turyści mogą wybrać 2 warianty wędrówki -ścieżkę dolną i ścieżkę górną. Warto przejść obie.
Na jej trasie odnajdziemy m. in. obelisk postawiony przez żołnierzy Szkoły Podchorążych Sanitarnych przebywających tu na letnich manewrach z 1931 roku. Obecnie jest to miejsce pamięci narodowej poświęcone partyzantom walczącym w okolicy z niemieckim okupantem. Tu pierwotnie pochowany został słynny Miszka Tatar z  innymi partyzantami. W dolinie rzeka Sopot okala ruiny dawnej papierni Zamojskich. Ze znajdujących się na trasie tablic dowiemy sie wielu interesujących przyrodniczych faktów.

Majdan Sopocki

Majdan Sopocki
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - Majadan Sopocki - 10km

Warto zobaczyć:
• Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Majdanie Sopockim Drugim ufundowana przez Zamojskich w1835 r. dla unitów. Od 1839r. funkcjonowała jako cerkiew prawosławna. W 1919 r. erygowano parafię rzymskokatolicką. Jest to budynek wymurowany z cegły i otynkowany.  Ma kształt prostokąta, prezbiterium węższe, również prostokątne, przy nim po bokach dwie zachrystie – jedna z nich zamieniona została na przedsionek. Chór muzyczny jest drewniany i nadwieszony. Fasada ma charakter parawanowy, zwieńcza ją trójkątny ogzymsowany szczyt. Ołtarz główny jest o charakterze późnobarokowym i dwa ołtarze boczne klasycystyczne, wykonane prawdopodobnie przed połową XIX w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz MB Częstochowskiej i Jezusa Zmartwychwstałego. Na chórze są 6-głosowe organy.

• Zalew i kąpielisko, zalew w Majdanie Sopockim (10 km. od Suśca) o powierzchni 16 ha, gdzie można kąpać się, plażować oraz korzystać ze sprzętów pływających. Położony jest na rzece Sopot, wśród rozległych lasów sosnowych. Turyści mogą tu wypoczywać nad wodą, uprawiać sporty wodne (istnieje możliwość wynajęcia kajaków, rowerków wodnych) oraz wędkować. Przy zalewie znajduje się piaszczysta plaża z punktem ratowniczym, deptak idealnych na spacery.

Łosiniec

Łosiniec
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - Kościół w Łosińcu - 12 km

Warto zobaczyć:
• Kościół p.w. Opieki Św. Józefa i Św. Michała Archanioła w Łosińcu – jest to dawna cerkiew pounicka, ufundowana przez ordynatów zamojskich w 1793 r. Od 1919 r. pełni funkcje kościoła rzymsko-katolickiego. Jest to świątynia bezkopułowa o planie dwudzielnymz małym przedsionkiem. Budynek  o konstrukcji wieńcowej, zewnątrz oszalowanej z listwowaniem i arkadowaniem. Składa się z dużej prostokątnej nawy, otwartej na trójboczne, zamkniętej prezbiterium. Po obu stronach znajdują się zachrystie, jedna z przedsionkiem. Ołtarz główny jest późnobarokowy, pochodzi z XVIII w. Znajdują się w nim rzeźby św. Piotra i Pawła oraz dwa anioły w szczycie. W ołtarzu umieszczona jest ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodząca prawdopodobnie  z I połowy XVIII w. Ołtarze boczne poświęcone są św. Józefowi i św. Michałowi Archaniołowi. W kościele znajduje się klasycystyczna monstrancja z I połowy XIX w., hostiarka z cyny z przełomu XVIII w. oraz zabytkowe kielichy mszalne.

• Dzwonnica z I połowy XVIII w. w Łosińcu – drewniana o konstrukcji słupowo-ramowej, oszalowana z listwowaniem i arkadowaniem. Jest czworoboczna, o trzech wydzielonych zadaszeniem kondygnacjach. Dach dzwonnicy ma charakter namiotowy, pokryty jest gontem, zwieńczony krzyżem. Dzwon wiszący w dzwonnicy odlany był w Szczecinie w 1828r., poświęcony został w 1946r. Znajdują się tam również 3 ikony, prawdopodobnie z XVIII w.

• Cmentarz wojskowy w Łosińcu – pochodzący z 1939 roku. Położony jest na zachodnim krańcu wsi przy drodze Łosiniec – Zawadki. Pochowani są na nim żołnierze Wojska Polskiego Armii „Kraków” Grupy Fortecznej Katowice, którzy polegli w dniach 18-20 września 1939r. w okolicach Łosińca i Zawadek.

Józefów

Józefów
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - Józefów - 15 km

Miasteczko o trzywiekowej historii, założone w 1725 r. Położone jest na granicy Roztocza Środkowego i Puszczy Solskiej nad rzeką Nepryszką. Gmina słynie z wieloletnich tradycji kamieniarskich.

Warto zobaczyć:
• Ratusz Miejski z II połowy XVIII w. - obecnie Urząd Miejski,

• Zespól kościelny z początków XVIII w., obecnie Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. z 1886 r.,

• Synagoga wybudowana w latach 70-tych XIX w., nieczynna

• Kirkut, jeden z największych na Roztoczu, najstarsza macewa pochodzi z 1762 r.,

• Pomnik ku czci bohaterów powstania styczniowego i II wojny światowej,

• Krzyże i figury przydrożne - dzieła józefowskich kamieniarzy,

• Źródła rzeki Nepryszki, której źródła zasilają dwa zbiorniki retencyjne - wykorzystywane jako zalew rekreacyjny i rosnące nieopodal pomnikowe lipy,

• Kamieniołom piaskowców i wapieni trzeciorzędowych "Babia Dolina". Dla turystów, a szczególnie młodzieży dużą atrakcją są muszelki wydobywane z piaskowca. Można poznać budowę geologiczną Roztocza oraz przeszłość tej krainy.

Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - Tomaszów Lub. - 18 km

Miasto na prawach powiatu, położone na Roztoczu Środkowym nad rzeką Sołokiją.
Miejscowość powstała pod koniec XVI w. Założona z inicjatywy kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamojskiego osada zwana – od herbu Zamojskich – Jelitowem. W 1613 roku została przemianowana na Tomaszów na cześć syna Zamoyskiego, Tomasza. Jej dalszemu rozwojowi sprzyjało korzystne położenie na szlaku handlowym łączącym centrum kraju z południowo-wschodnimi kresami.  Od 1621 r. osada otrzymała prawa miejskie.

Warto zobaczyć:
• Kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP – drewniany kościół parafialny z 1627 roku, przebudowany w 1727 r., w ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej Szkaplerznej; obok kościoła zabytkowa drewniana dzwonnica zrębowa z XVIII w. oraz cmentarz kościelny;

• cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja z 1889 roku;

• „Herbaciarnia” – dom drewniany z 1895 roku na Rynku;

Sztolnie w Potoku Senderkach

Sztolnie w Potoku Senderkach
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - Potok Senderki ok. 20 km

Wioska położona w gminie Krasnobród na terenie Roztocza Środkowego, która  łączy w sobie piękno krajobrazu i historii. Rozwój miejscowości Potok Senderki wiązał się z odkryciem i podjęciem eksploatacji złóż bardzo dobrej jakości kamienia, z którego wyrabiano kamienie młyńskie, żarnowe i browarne.
Jednak to, co odróżnia Potok Senderki od innych kamieniołomów na tym terenie, to przede wszystkim fakt wydobycia kamienia nie metodą odkrywkową, ale z głębokich podziemnych sztolni.  Wykute korytarze  miały różną wysokość zależną od wielkości i szerokości wytaczanych materiałów i od grubości i szerokości całego złoża, miały również różną długość i posiadały liczne odnogi. Podobno niektóre korytarze rozciągały się na długości około kilometra.

Krasnobród

Krasnobród
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - Krasnobród - ok. 24 km

Miejscowość położona w dolinie rzeki Wieprz. Miejscowość wczasowo – wypoczynkowa i uzdrowiskowa.

Warto zobaczyć:
• Miejscowość wczasowo – wypoczynkowa i uzdrowiskowa.  Płożona w dolinie rzeki Wieprz.

• Zespól klasztorny oo. dominikanów. W skład, którego wchodzi Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny ufundowany przez Marysieńkę Sobieską. W centrum ołtarza znajduje się cudowny obrazek Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Na terenie Kościoła cmentarz, Kalwaria (rzeźbione stacje drogi krzyżowej z drewna lipowego), spichlerz: w którym mieści się Muzeum sztuki sakralnej i wystawa wieńców dożynkowych, działa także ptaszarnia.

• Drewniana Kapliczka "na wodzie" z cudownym źródełkiem, postawiona w XIX w. Prowadzi do niej Aleja Najświętszej Marii Panny zwana też kasztanową, która jest pomnikiem przyrody. Woda pod kaplica wg miejscowej ludności posiada właściwości lecznicze.

• Kaplica Św. Rocha położona na tzw. Zagórze, drewniana, kryta gontem w stylu zakopiańskim. Położona na terenie rezerwatu Święty Roch.

• Pałac Leszczyńskich w stylu barokowym, położony w rozległym parku dworskim, obecnie Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci.

• "Kamieniołom" – jest atrakcją geologiczną Krasnobrodu - stanowisko dokumentacyjne.

• Zalew rekreacyjny na rzece Wieprz.

• Baszta widokowa wzniesiona nad urwiskiem kamieniołomu.

Zwierzyniec

Zwierzyniec
Czytaj opis...
Odległość: Pod Akacjami - Zwierzyniec - ok. 30 km

Zwierzyniec – nazywany jest "Perłą Roztocza". Miasteczko położone nad rzeką Wieprz. Początki miejscowości sięgają  ostatnich lat XVI w. Kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski wybudował tu drewniany dwór, a przy nim "zwierzyniec". Były tu żubry, łosie, jelenie, sarny oraz dzikie koniki leśne.

Warto zobaczyć:
• Barokowy Kościół pw. św. Jana Nepomucena, położony na wyspie stawu Kościelnego. Świątynia wzniesiona w latach 1741-1747.

• Budynki zarządu Ordynacji Zamojskiej w stylu klasycystycznym wzniesione w I poł. XIX w.

• Unikalny w skali światowej pomnik wystawiony na pamiątkę uporania się z plagą szarańczy z 1711 r.

• Zabytkowy 200-letni murowany browar.

• Od 2000 r. odbywa się tu w sierpniu festiwal -  Letnia Akademia Filmowa.

• Dawna rezydencja pleinpotenta Ordynacji Zamojskiej. Drewniana, piętrowa willa z 1890 r., zbudowana w stylu uzdrowiskowym. Obecnie mieści się w niej dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego.

• Ośrodek Edukacyjno - Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego.

• Hodowla zachowawcza konika  polskiego w RPN.

• Staw "Echo" położone wśród lasów RPN.

• Florianka - ordynacka osada leśna.

• Ze Zwierzyńca początek bierze większość tras umożliwiających zwiedzanie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Są to ścieżki poznawcze, szlaki piesze i trasy rowerowe.